Temmuz 5, 2019

Sauna

Sauna ülkemizde Fin hamamı olarak da bilinir. Özellikle SPA ve masaj merkezlerinde, bazı spor tesisleri ziyaretçilere sauna sunmaktadır.

Çok eski olan saunanın birçok sağlık yararı var. Bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılan saunanın İskandinavya’da geliştiği düşünülmekte ve Finlandiya’daki mevcut durumuna ulaşılmaktadır.

Sauna nedir?
Bir sauna ne olduğu sorusuna gitmeden önce, bir sauna ne olduğunu bilmek gereklidir. Popüler inanışın aksine, sauna bir tür banyo değildir.

saunada oturan kadın, sauna ne yapar?

Sauna, temizlik için değil, dinlenme ve rahatlama için kullanılır. Geleneksel saunalar belirli ahşap türleri kullanılarak inşa edilmiştir ve oturma basamakları vardır. Ahşabı kullanmanın amacı, artan ısı ile konforu tehlikeye atmamaktır.

Sauna sobası genellikle odanın ortasında bulunur ve ana ısı kaynağıdır. Soba geleneksel saunalarda odun ateşi ile ısıtılmakta ve modern saunalarda elektrikle çalıştırılmaktadır. Üst kısımdaki sauna taşları soba ısısıyla ısıtılmaktadır. Geleneksel kullanımda, nem içeriğini artırmak için bu taşların üzerine su dökülür ve buhar elde edilir.

Özellikle İskandinavya’da, sauna taşlarına dökülecek su, çeşitli aromalarla karıştırılır. Çam ağacı özü, nane ve lavanta gibi birkaç damla aromatik yağ düştüğünde, su hoş bir koku yayar. Aynı zamanda ciltteki buhara ulaşır ve emer.

açık renkli sauna, sauna nedir

Sauna nedir?
Sauna’nın insan sağlığına birçok faydası vardır. Spor aktivitelerinden sonra yüksek sıcaklık nedeniyle kasların gevşemesi ve gevşemesi yoğun bir seçimdir.

Saunanın en önemli sağlık yararlarından biri kan akışının düzenlenmesidir. İskandinavya ülkelerinde, soğuk su duşu saunada geçirilen zamandan hemen sonra alınır veya çok soğuk ve buzlu su birikintisine girilir. Bu şekilde, hızlandırılmış kalp ritmi aniden yavaşlar ve bir şok etkisi elde edilir. Bu şok etkisi cildi daha genç tutar ve hücrelerin aktif çalışmasına yardımcı olur.

Modern yaşamın neden olduğu stresin etkilerinden kurtulmak için de idealdir. Stresin en hissedilen etkilerinden bazıları kas kütlesi ve yorgunluk hissidir. Kasları gevşeten sauna, daha sonraki şok yağmurları ile bu etkilerin üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Sauna ne işe yarar, sauna yararları

Akşamları, sauna uyku sorunları olan insanlar için kolay ve hızlı dalış imkanı sağlar.

Sauna, terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Grip, soğuk algınlığı ve terleme gibi hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır.

Eklem ağrısı için de çok faydalıdır. Kasları yumuşatarak ve yumuşatarak kas ve eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Kalsifikasyon ve romatizma gibi sorunları önlediği de bilinmektedir.

Sağlık sorunu olan bazı insanlar sauna kullanmak tehlikeli olabilir. Kalp ve tansiyon hastalıklarının, açık yaraların ve alkolik kişilerin sauna kullanmaması önemlidir.

Sauna Nasıl Kullanılır?
Bir saunanın ne yapabileceği sorusuna cevap verdiğimizden, doğru saunanın nasıl kullanılacağını inceleyebiliriz. Ülkemizde kullanımda birçok hata görmek mümkündür.

sauna kullanımı, sauna ne yapar

Sauna ortamı oldukça sıcak ve nemlidir. Bu nedenle saunaya kuru olarak girmeniz önemlidir. Islaksanız, önce en üstteki su kurur ve saunada geçirdiğiniz çoğu zaman boşa harcanır.

Saunaya girerken giydiğiniz tüm kıyafetlerden kurtulmalısınız. Vücudunuzu tamamen çıplak saracağınız peştemalı sauna için mükemmeldir. Giysiler ısıya duyarlı cildinizi tahriş edebilir ve saunadan tam olarak yararlanamayabilir.

Saunayu kullanmadan önce, tüm aksesuarları çıkardığınızdan emin olun. Yüzük, saat veya küpeler gibi metal aksesuarlar aşırı ısınabilir ve yanmalara neden olabilir. Plastik malzemelerin erimesi ve bükülmesi oluşabilir.

Sauna ne yapar, sauna kullanır

Sauna kullanımındaki oturumlarınızı doğru bir şekilde tanımlamanız da önemlidir. Sauna kullanımından 5 dakika sonra 5 dakikalık bir ara vermeniz gerekir. Ardından kullanım sürenizi 10 dakikalık kullanım ve 5 dakikalık dinlenme oranında artırabilirsiniz. Saunada en uzun sağlıklı süre 20 dakikadır.

Saunayu kullandıktan sonra, vücuda şok vermek için soğuk bir duş kullanmalısınız. Ancak, akşamları soğuk bir duş uyku düzeninizi bozabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Fantazi Fantazi Shop Fantazi İç Giyim Fantezi İç Giyim Erotik Shop Fantazi Gecelik